Jak kibicować - Rajd Śląska

Jak kibicować

Zobacz informator rajdu

 

Ceremonia startu
Rajd Śląski wystartuje ze Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Zawodnicy przejadą rundę honorową przed trybunami „kotła czarownic” i po przejechaniu rampy pojadą na trasę pierwszego odcinka, wytyczonego wokół stadionu. Ceremonia startu rozpocznie się w piątek, 13 października o 17.30.

 

fot. FIA ERC

Odcinki specjalne
To tu dzieje się najwięcej – na odcinkach specjalnych załogi rywalizują o ułamki sekund starając się jak najszybciej pokonać trasę. Charakterystyczny ryk silników, strzelające rury wydechowa, zapach klocków hamulcowych i rajdowego paliwa – kto raz był na oesie, zapamięta to na zawsze.
Wybierając się kibicować na odcinkach specjalnych rajdu pamiętajcie o:

  • Sprawdzeniu dnia i godziny rozgrywania danego odcinka. W harmonogramie rajdu podana jest godzina startu pierwszej załogi. Wcześniej jednak wyruszają samochody funkcyjne – po przejeździe samochodów A, B, C i 000 nie wolno już poruszać się po trasie oesu. Dlatego warto przyjechać odpowiednio wcześniej.
  • Zaplanowaniu dojazdu do interesującego nas punktu. W naszym przewodniku znajdziecie interesujące miejsca, do których możecie się łatwo dostać. Dojeżdżając na miejsce pamiętajcie, żeby zaparkować w taki sposób, by nie zablokować drogi ewakuacyjnej i wyjazdu innym kibicom. Warto zawrócić wcześniej samochód, by później mieć łatwy wyjazd.
  • Zabraniu odpowiedniego do pogody stroju – pamiętajcie, że po starcie odcinka nie będziecie już mogli się po nim przemieszczać. Jeżeli nie chcecie przez cały czas stać, zabierzcie coś do siedzenia – karimatę czy wędkarskie krzesełko.
  • Przestrzeganiu poleceń służb porządkowych i zabezpieczenia oesu.

Park serwisowy
Tu mechanicy dokonują cudów, naprawiając zepsute rajdówki w kilkanaście minut. Wymiana skrzyni biegów może im zająć zaledwie 12 minut! To też miejsce, gdzie zawodnicy mają chwilę czasu i jest szansa na pamiątkowe zdjęcie lub autograf.
Pamiętajcie o:

  • Sprawdzeniu harmonogramu. Podany jest tam czas wjazdu pierwszej załogi i czas trwania danego serwisu.
  • Przestrzeganiu zasad – nie wolno wchodzić za barierki ustawione przy każdym stanowisku. To strefa przeznaczona wyłącznie dla mechaników i członków zespołu.
  • Ostrożności – w parku serwisowym obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h, wciąż jednak trzeba uważać na jadące rajdówki.

Oddalony serwis
Oprócz parku serwisowego pod Stadionem Śląskim, w sobotę zawodnicy będą mieli możliwość szybkiej naprawy samochodów i wymiany opon w oddalonym serwisie, który będzie mieścić się na parkingu Auchan w Żorach. Do dyspozycji będą mieli tylko opony i części, które mają w swoim samochodzie.
Pierwsza załoga wjedzie na serwis oddalony w Żorach w sobotę o godzinie 15.03

Partnerzy