Atrakcje

SILESIA DZIECI

MIKOŁÓW, Rynek

Sobota, 14 października [13.00-19.00]

Centrum Kreatywnej Edukacji RoboKids zorganizuje warsztaty konstruowania robotów z klocków LEGO. Każdy robot będzie posiadał sterowniki, silnik, czujniki ruchu oraz koloru i zostanie wprawiony w ruch za pomocą tabletu. Dzieci poznają zasady budowania przekładni zębatych, mechanizmów silnika i skrętów, a na zakończenie wezmą udział w wielkim wyścigu. Studio MathRiders Mikołów udowodni, że bez matematyki żaden rajd nie mógłby się odbyć. Wspólnie obliczymy zużycie paliwa samochodów rajdowych i porównamy je z pojazdami, którymi poruszamy się na co dzień. Sprawdzimy, ile kilometrów trasy pokonały auta, a na koniec najmłodsi wezmą udział w naszym Minimatematyczno-Samochodowym Rajdzie – zapowiadają instruktorzy.

Centrum Helen Doron zaprosi na warsztaty językowe. Ich uczestnicy poznają angielskie zwroty i wyrażenia, które królują w świecie motoryzacji. Dowiedzą się, jak prawidłowo przechodzić przez ulicę, nauczą się piosenek rajdowych i wezmą udział w zawodach na minitorze wyścigowym. W strefie gier planszowych przygotowanej przez Zgraną Rodzinę będzie można zagrać w nowoczesne planszówki. Speed Cups, Rush Hour, Szalona Misja, Magiczny Labirynt, Wielki Wyścig – to tylko niektóre tytuły popularnych gier, które będą bawić graczy w tym dniu. O najmłodsze szkraby zadbają animatorki z Sali Zabaw Kraina Czarów, które zorganizują konkursy i zrobią dla każdego chętnego wymarzone zwierzątko z balonów. Do dyspozycji dzieci będzie basen z piłkami i minidmuchaniec.

Podczas imprezy nie zabraknie występów na scenie, które rozpocznie grupa taneczna ze Studia Tańca Big Art. Spektakularne układy breakdance z pewnością przyciągną wielu fanów tańca. Następnie tancerze zaproszą na pokaz i zajęcia zumby. Po nich przyjdzie czas na brazylijską sztukę walki, którą zaprezentuje Grupa Capoeira Unicar Mikołów. Te rytmiczne, akrobatyczne formy walki będzie można również poćwiczyć podczas warsztatów z instruktorami na płycie rynku. Kulminacją będzie występ znanego z pierwszej edycji programu „You Can Dance” Rafała Tito Kryli i jego grupy NoGravitation. Zespół zatańczy w rytm hip-hopu, funky i breakdance. Po pokazie zaplanowano kilka bloków warsztatowych, podczas których dzieciaki zasięgną nauk od samego mistrza. Finałem tej atrakcji będzie wielka taneczna bitwa.

ŻORY, Rynek

Niedziela, 15 października [14.30-18.00]

Instruktorzy z Akademii Nauki i Rozwoju postawią przed dziećmi technologiczne wyzwanie zbudowania zmechanizowanych robotów z klocków LEGO. Na szczęście przy wsparciu profesjonalistów każdemu dziecku uda się ta sztuka. Zajęcia pozwolą odkryć świat nowoczesnych technologii i informatyki. Dzieci wkroczą także w świat doświadczeń i eksperymentów naukowych. –  Będziemy mieszać, przelewać, zmieniać barwy substancji, sprawiać, że coś zniknie, a coś nieoczekiwanie się pojawi – zachęcają instruktorzy.

Animatorki z Figlolandii obiecują, że z nimi żaden maluch nie będzie się nudził. Dzieci z wymalowanymi w motywy rajdowe twarzami będą ścigać się, siedząc w samochodach zabawkach i brać udział w zajęciach z olbrzymią chustą Klanzy. Dla żądnych sportowych widowisk niewątpliwą atrakcją będzie pokaz aikido w wykonaniu sensei Rafała Obrzuda, posiadacza czarnego pasa i stopnia 4. dan, instruktora i egzaminatora Polskiej Federacji Aikido z Centrum Vita-Sport Żory. Po pokazie przyjdzie czas na warsztaty z mistrzem.

CHORZÓW, Stadion Śląski

Sobota, 14 października [13.00-18.00]

Niedziela, 15 października [12.00-16.00]

Podczas zajęć z Centrum Edukido maluchy będą mogły poznać tajniki budowy modeli pojazdów z klocków LEGO i w przystępny sposób dowiedzieć się, jak działają w samochodach układy przeniesienia napędu, kierowniczy oraz skrzynia biegów. W kąciku naukowca, przygotowanym przez Akademię Twórczego Rozwoju – Bystrzak, dzieci poznają podstawowe zagadnienia z zakresu fizyki i chemii – wezmą udział w niezwykłych eksperymentach i doświadczeniach, ale i poznają sztuczki umysłu – kącik z technikami pamięciowymi na pewno będzie oblegany przez tych, którzy chcieliby szybciej i łatwiej zapamiętywać w szkole. W tajemnice aerodynamiki wprowadzi uczestników niedzielnej imprezy Uniwersytet Rozwoju. Dowiedzą się oni, dlaczego wyścigówka nie wygląda jak autobus, a także jak fizycy parzą herbatę i co to znaczy stawiać opór. Dzieci stworzą rakietę, którą wystrzelą… Czy w kosmos? Zobaczymy.

Dzięki nowoczesnym grom planszowym będziemy mogli przeżyć emocje towarzyszące wyścigom, nie odchodząc od stołu – zapewnia właściciel katowickiej kawiarni planszówkowej – Ludiversum. Goście strefy gier będą mogli zasiąść za sterami Szalonych Wózków, aby rywalizować o pierwsze miejsce w Wielkim Wyścigu, będą wcielać się w piratów ścigających się wokół Jamajki, a osoby z żyłką hazardzisty – próbować swoich sił, obstawiając zwycięzcę wyścigu Przebiegłych Wielbłądów. Ci, którzy wolą gry multimedialne, powinni z kolei odwiedzić stanowisko Centrum Helen Doron, gdzie będzie na nich czekać ekran z grami i bajkami po angielsku. Zaś na stoisku Gigantów Programowania pod okiem specjalistów będzie można samodzielnie stworzyć aplikacje i gry (Kodu, Scratch, App Inventor). Organizatorzy zapewniają, że nie zabraknie konkursów z atrakcyjnymi nagrodami.

Podczas gdy dzieciaki będą zajęte zabawą, rodzice będą mogli odpocząć przy kawie serwowanej przez mobilną kawiarnię z Katowic Cafe Cool’a & Cafe Diesel. W tym miejscu każdy znajdzie też coś na ząb. Zapewnią to food trucki: Najlepsze Frytki w Mieście, Natural Born Grillers i Pożarcie słynące ze swojskich zapiekanek. W sobotę na stoisku mgr dietetyki klinicznej Joanny Kowalskiej, właścicielki Poradni Dietetycznej Slimberry w Gliwicach, dowiemy się, jak ważne jest zdrowe odżywianie, czym różni się dieta osoby uprawiającej sport od tej, która od ruchu stroni, oraz czy tzw. fast foody mogą być zdrowe. Za pomocą analizatora składu ciała będzie można sprawdzić zawartość tkanki tłuszczowej, mięśniowej i wody w organizmie. Sprawdzimy też rajdowców, dla których, jak wiadomo, każdy dodatkowy kilogram to dodatkowe obciążenie samochodu. Czy ich waga pozwoli im na zwycięstwo?

 

STREFA MILITARNA

Czołgi, wozy bojowe, wojskowe ciężarówki i inne militaria – to główne atrakcje strefy militarnej Rally Fan Parku na Stadionie Śląskim. We współpracy z WKU w Chorzowie, Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu i Małą Armią Grupa Śląsk zaprosiliśmy pojazdy, które pobudzą wyobraźnię niejednego mężczyzny.

Wojskowy sprzęt zawsze był synonimem najnowszych technologii i ogromnych możliwości. Podczas Rajdu Śląska będzie można bliżej poznać kilka pojazdów, które reprezentują polską myśl techniczną. Wśród nich będzie prototyp najnowszego czołg z gliwickiej fabryki Bumar-Łabędy – PT-91M2. Będzie można także zobaczyć kołowy transporter opancerzony Rosomak, a także historyczne samochody, które zakończyły już służbę w wojsku.

PT-91M2

To najnowsza modernizacja polskiego czołgu PT-91. Zaprojektowano go w zakładach Bumar-Łabędy. Celem gliwickich inżynierów było wyeliminowanie wad poprzednika – radzieckiego czołgu T-72. Pojazd otrzymał wzmocniony silnik o mocy 850 KM i nową armatę kalibru 125 mm, która zastępuje stosowaną do tej pory armatę radzieckiej konstrukcji. Dzięki zastosowaniu reaktywnego pancerza  ERAWA III poprawiono bezpieczeństwo załogi. Czołg wyposażono także w nowoczesne systemy kontroli pola walki.

KTO Rosomak

Kołowy transporter opancerzony Rosomak zastąpił w polskiej armii wysłużone radzieckie pojazdy BTR-60 i polsko-czeskie SKOT-y. Transporter opracowano w fińskiej firmie Patria według przedstawionej przez Polskę specyfikacji. Produkowano go w Polsce, w Wojskowych Zakładach Mechanicznych w Siemianowicach Śląskich. Rosomak jest 4-osiowym pojazdem, napędzanym na wszystkie osiem kół przez wysokoprężny silnik o mocy 490 KM. Wewnątrz może podróżować 11 osób – trzech członków załogi i ośmiu żołnierzy. Rosomaki produkowane były w wielu wariantach i z różnym uzbrojeniem: od karabinów maszynowych po 120-milimetrową armatę. Dostępne są także wersje medyczne, wozy rozpoznania, dozoru elektronicznego i dowodzenia.

Zabytkowe pojazdy wojskowe

Najnowsze pojazdy bojowa, będzie można porównać z ich poprzednikami. Dzięki Muzeum Techniki Wojskowej na Stadionie Śląskim pojawią się m.in. kołowy transporter opancerzony BTR-152, klasyczny „Gazik” czyli GAZ-69, ciężarówka Ził-157. Będzie można także zobaczyć dużo nowszy pojazd: amerykańskiego Hummera w wersji patrolowej.

Partnerzy

Patronat
Sponsorzy
Partner HRSMP
Imprezę napędzają
Organizator
Partnerzy
Partnerzy medialni RSMP
Patroni medialni